„Żywa lekcja ...

  • Dołącz do nas

„Żywa lekcja historii” – 03 kwietnia 2024 r.

„W imieniu Pani dyrektor Grażyny Krupy, grona nauczycieli oraz mieszkańców, witam wszystkich Państwa serdecznie na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Panią Sylwię Kubik. Dzisiaj niebywała okazja wzięcia udziału w „Żywej lekcji historii”, która została zorganizowana z okazji premiery książki Pani Sylwii Kubik „W cieniu Majdanka”. Miło  nam Was wszystkich gościć w nowo oddanej do użytku sali gimnastycznej. Witamy serdecznie zaproszonych gości: P. Józefa Sarnowskiego – marszałka województwa pomorskiego, P. Leszka Sarnowskiego – starostę powiatu sztumskiego, P. Wiesława Kaźmierskiego – wójta Gminy Stary Targ, P. Marzenę Zawiszę – dyrektorkę szkoły w Barlewiczkach oraz najważniejszych naszych gości, czyli bohaterów powieści „W cieniu Majdanka”: P. Eugenię Drewniak, P. Franciszkę Janiak, P. Zofię Kiedrowską, P. Władysława Marca, P. Józefa Marca, a także P. Sylwię Kubik, autorkę powieści „W cieniu Majdanka””…… tymi słowami rozpoczęła spotkanie P. Monika Bajkowska, po czym oddała mikrofon prowadzącej „Żywą lekcję historii” P. Dobrosławie Frączek.

 

Zdjęcia i relacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie

53 min 
📖 Żywa lekcja historii w Szropach
📜 Dzisiaj w Szkoła Podstawowa im. Feliksa Łoyki w Szropach była niesamowita okazja, aby porozmawiać ze świadkami historii. Gośćmi spotkania były osoby, które przeżyły akcję pacyfikacyjną w Tarnowoli, pobyt u partyzantów oraz gehennę obozową w Majdanku, by ostatecznie trafić na Ziemie Odzyskane i związać swoje życie rodzinne i zawodowe ze Szropami. Spotkanie odbyło się w ramach promocji książki „W cieniu Majdanka”, pani Sylwii Kubik.
✍️ Spotkanie poprowadziła pani Dobrosława Frączek, która przedstawiła gości, wśród których znalazły się bohaterki książki „W cieniu Majdanka”, panie Gienia Drewniak i Frania Janiak. Kobiety opowiedziały swoje wspomnienia dotyczące np. dobrych partyzantów, którzy dzielili się jedzeniem, o swojej drodze do obozu koncentracyjnego, o rodzinie i strachu. Sylwia Kubik – pisarka z Powiśla opowiedziała między innymi ile jest prawdy, a ile fikcji literackiej w swojej najnowszej książce. Był też czas na pytania od licznie zgromadzonej publiczności i na autografy zarówno autorki, jak i bohaterów książki.
📚 W żywej lekcji historii udział wzięli samorządowcy, w tym wicemarszałek województwa Józef Sarnowski, uczniowie szkoły w Szropach, uczniowie z Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach oraz mieszkańcy, których zafascynowała historia rozdzielonych przez wojnę sióstr, gdzie jedna trafia do partyzantów, a druga, wraz z resztą rodziny, do obozu w Majdanku.

 

Skip to content