"550 urodziny...

„550 urodziny Mikołaja Kopernika – quizz dla klasy V-VI”

W dniu 22.02.2023 r. uczniowie obejrzeli transmisję wywiadu z robotem humanoidalnym wyglądającym jak Mikołaj Kopernik, z którym można spotkać się i porozmawiać w Centrum Nauki Kopernik.

Robot przybył z Wielkiej Brytanii, z miejscowości Falmouth w Kornwalii, gdzie mieści się siedziba firmy Enginered Arts, tworzącej humanoidalne roboty społeczne.
Robot ma wbudowany moduł językowy, który pozwala reagować i odpowiadać na zadawane mu pytania. Aby robot mógł reagować na swoich rozmówców, rozumieć pytania i odpowiadać na nie, potrzebnych jest kilka programów, które są ze sobą synchronizowane i do złudzenia przypominają człowieka.
Dodatkowo uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie wiedzy o Mikołaju Koperniku, który sprawił, że dowiedzieli się wiele nowych i ciekawych wiadomości o jego odkryciach i życiu.
Uczniowie dowiedzieli się też, że Mikołaj Kopernik oprócz bycia genialnym astronomem był doskonałym matematykiem, a nawet lekarzem.
/Informacja: Beata Salamonik/