Drodzy rodzic...

Drodzy rodzice / opiekunowie – 02 października 2020 r.

120440844_352267652795644_1966660646373203257_nDrodzy rodzice / opiekunowie

Prosimy Was o dokładne sprawdzanie włosów waszego dziecka oraz innych członków rodziny.
Jednocześnie uprzejmie prosimy, aby dziecko u którego wykryto wszy/ gnidy do momentu wyczesania pozostało w domu. Poniżej zamieszczamy informację jak postępować w przypadku wykrycia wszy u dziecka. Niestety pandemiczne obostrzenia nie pozwalają Pani pielęgniarce na systematyczną kontrolę głów dzieci na terenie szkoły.

Informacja dla rodziców dotycząca profilaktyki zwalczania wszawicy
W celu zapewnienia warunków bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów w szkole prosimy o systematyczne, minimum cotygodniowe sprawdzanie dzieciom czystości głów. Jest to najlepsza możliwość skutecznego leczenia wszawicy oraz działań profilaktycznych, które w efekcie mogą zapobiec jej rozprzestrzenianiu.
Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się każdemu dziecku tak samo. Nikt tu nie jest winny, gdyż infekcja nie wynika z braku higieny lub ubóstwa rodziny. W takim samym stopniu może ona dotknąć dzieci zadbanych, jak i pochodzących z mniej zamożnych domów.

Dzięki współpracy i komunikacji na linii szkoła – dom- szkoła można tego skutecznie uniknąć.
RODZICU, BĄDŹ CZUJNY!
Dziecko zarażone wszami głowowymi często drapie się po głowie.
Świąd i pieczenie skóry jest spowodowany substancją, którą wydziela wesz głowowa. Może być to przyczyną frustracji dziecka i utrudniać mu koncentrację podczas lekcji.
Wszawicą może zarazić się zarówno uczeń, który ma długie, jak i krótkie włosy.
Czystość włosów nie ma wpływu na podatność na infekcję.
Wszawica najczęściej dosięga dzieci między 3 a 12 rokiem życia.
MIEJ ŚWIADOMOŚĆ, CZEGO SIĘ OBAWIAĆ
Wszy głowowe mają barwę brązową lub szarą. Wielkością i kształtem przypominają ziarenka sezamu.
Wszy głowowe nie potrafią skakać lub latać. Ich jedynym sposobem poruszania się jest pełzanie.
Jaja wszy są nazywane gnidami. Mają one wielkość główki od szpilki i wytwarzają substancję kleistą, która zwiększa ich przyczepność do włosów.
Zarówno wszy, jak i gnidy głowowe mogą nie być dostrzeżone na pierwszy rzut oka. Pasożyty lubią ciepło, dlatego bytują przy korzeniu włosa.
Okolicami głowy, w których najprościej jest znaleźć wszy, są partie przy uszach oraz karku.
Wszy głowowe nie przenoszą chorób.
Jak wykryć wszy? Jak postępować?
Sprawdzając włosy w okolicy uszu oraz karku głowy;
W przypadku długich włosów najłatwiej jest je wykryć podczas czesania włosów specjalnym grzebieniem nad białą kartką;
Należy czesać włosy suche i wyczesywać je w pozycji pochylonej – głową do dołu nad białą kartka papieru;
Jeśli niektóre „kropki” na kartce się poruszają to z dużym prawdopodobieństwem są to wszy;
Poświęć czas na systematyczne czesanie włosów specjalnym, gęstym grzebieniem. Czesać powinna się cała rodzina. Czym szybciej wykryje się wszy, tym szybciej się ich pozbędziemy;
Włosy należy czesać bardzo dokładnie, wszy i ich jajeczka są bardzo małe i trudne do usunięcia;
Należy także zastosować mycie włosów szamponem przeciwko wszom;
Po uwolnieniu się od wszy, należy jeszcze czesać się specjalnym grzebieniem przez 10-14 dni. Da to pewność, że zastosowana metoda leczenia była skuteczna.
Czystość włosów należy sprawdzać systematycznie przynajmniej raz w tygodniu.
Leki dostępne są w aptekach, można je kupić bez recepty, należy stosować się ściśle do zaleceń zawartych w ulotce.